БОГ-ТРОИЦА. КАК ПОНЯТЬ ТРИЕДИНСТВО БОГА?

Священные Тексты читайте в оригинале в первоисточнике-рукописи – на фото на старославянском.
Комментарий-транслитерация на Священные Текста:

Берегитесь, дорогие, поганой ереси: этот вопрос можно не правильно понять и быть еретиком и ересеучителем. Выкладываем для вас выдержку из чина выхода из ересей из Кормчей XV-XVI века.

1. Иже не исповедуют Святыа Троица, Отца и Сына и Святаго Духа, да будут прокляти.

2. Иже не глаголят безначална и безначална такоже Сына и Святого Духа, да будут прокляти.

3. Иже не глаголят безначална присносущна, не создана Сына ни работна Духа ни едино трое, и трое едино, да будут прокляти.

4. Иже не глаголят приимши Господа нашего Исуса Христа, плоти яже от Святыя Девице и Богородица Мария, да будут прокляти.

5. Проповедающим Господа нашего Исуса Христа страстьнаго по Божеству, да будут прокляти.

6. Не исповедающим Господа нашего Исуса Христа бестрастьна и бесмертьна по Божеству и страстьна же и смертьна по честву (по человечеству?), да будут прокляти.

7. Иже глаголет имуща Христа две супостаси, рекше състава да будут прокляти.

8. Не исповедающимъ дву естеству и дву волю, един же съставъ при Господе нашем Исусе Христе, не исповедающим, ни приемлющим да будут прокляти.

9. Верую в Святую, и Единосущную Троицю, по заповеди Святых Отец, и исправивших слово истинное, иже обещахся по Бозе жити, и исповедаю Отца и Сына и Святого Духа, быти единому естьство съчта бо ся естество с естеством, едино бо, тем зане естьство едино и Божество едино не разделяему убо на трое, в единьство же постигая, существенаго ради слова, того ради Отца глаголя, и Сына славя, и Духа Святого исповедая, Единого Бога глаголю, Иже в Троице именуется.

10. Съставы же 3, и исповедаю сиречь, 3 лица, не глаголю же трии существ, или трие естеств, или Богы три, но Единого Бога едино существо.

11. Рекуще естество исповедая, да не ярьяньствуя, и глаголя едино существо, рекше естество, не глаголю единого състава, данесавелисаю (?), но три съставы, 3 лица в Едином Божестве, Сущем же Единем, и естьством молюся, и блажен есть иже в такои вере утверженеи, непреложне, исповедает и верует, и славу всылает Истинному Богу, и Отцю Истинному, Господину и Богу, и Пресвятому Духу, и Животворящему в векы веком.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу!

Слава Исусу Христу!

Павел Новиков