О КРЕЩЕНИИ МЛАДЕНЕЦ. КАК ПРАВИЛЬНО КРЕСТИТЬ?

Священные Тексты читайте в оригинале в первоисточнике-рукописи – на фото на старославянском.
Комментарий-транслитерация на Священные Текста:

Стоглав. Продолжение 17 главы.
“Крещается от священника глаголюще сице, крещается раб Божий имя_рек, въ Имя Отца, и погружает его идинащи глаголя аминь, таже и Сына аминь, и погружает и (его – прим.) паки, и Святого Духа, и паки погружает третиом и глаголет, и ныне и присно и в векы веком аминь.

Ведомо буди яко по Апостольском 49м правиле измещется священник крестивый сице рек, крестится раб Божий имя_рек, в Имя Отца и Сына и Святаго Духа, и ныне и присно в веки веком аминь. И тако погрузив крещаемаго и паки тоже слово рек, и паки погрузив, а паки тоже слово третиом рек, и паки погрузив, крестит бо рече в три Безначалныя, и в три Сыны, и в три Утешителя, рекши в 9 лиц. Тако же измещетца по 50м правиле, и рекии все тожде слово, и погрузив крещаемаго единущи, яко не славя Воскресениа, но сице подобает крестити.
Прием священник рукама крещаемого, и глаголет, крещается раб Божий имя_рек, въ Имя Отца аминь, низводит его и взводит, и Сына аминь, низводит и взводит, и Святого Духа, ныне и присно и в веки веком аминь, и паки погружает его, а тако бы крестит в три лица Божествена, в тридневное Воскресение Христово треми погруженми, и по сем мажет его великим миром, облачит его в вся новая, прежде вдав его на руки приемнику, и поет священник с людьми, блажени имже опустишася безаконие, и имже прикрышася греси, и прочая по уставу, а кум бы был один, любо мужский пол, любо женскый, а по два бы кума, и мнози кумове не были, как у вас преже сего было”.

Слава Исусу Христу!

Павел Новиков