О ТОМ, КАК У БРАТА “ПОГИБЛА ДУША” И КАК “СПАСЕНА БЫЛА”.ЕСЛИ ДУМАЕШЬ, ЧТО НИ ЕДИНОГО ДОБРА ТВОРИШЬ – ДОВОЛЬНО ТЕБЕ – НА СПАСЕНИЕ ДУШИ СМИРЕНИЕ.
Сердце смиренное лучше, чем творящий много добра и считающий себя, что творит благо.


Оригинал, Правду Божию см. на фото на древнерусском.
“Комментарий”-транслитерация (возможны ошибки):
..брат глаголяще, по правде отче погибла ми есть душа, тогда глагола ему старец, веру ими ми брате, не хотех ти глаголати, еже ти хощу рещи, да не ослабеет мысль твоя, обаче вижю тя во уныньи от дьявола, пришедшю ти послушаи брате, сего единого еже мнишися, яко добрыдетели творяше, егда бе в простем житьи, первая гордыни есть, тако бо и фарисеи вся погуби, елико бо мняшеся вся добро творя, ты же чадо яко мнишися ныне весьма, ни единого добра творя доволеет ти брате, на спасение души смирение, тако бо оправдан бысть мытарь, ни единого добра сотворша, годе есть Богу грешник, и ленив человек, съкрушеным сердцем, сердце токмо чадо имеи смирено то ти есть паче творящаго много добро, имуща себе яко творит благо, пользу приим брат, и утеху души своеи, поклонься до земля старцю, отоиде глаголя, днесь спасена отче бысть душа моя.
P.S. Читайте оригиналы рукописей на ФОТО на древнерусском! Мы в своих «комментариях»-транслитерациях (помогая новичкам прочитать) можем и навредить – мы можем ошибаться, не принимайте наш текст за Правду Божию!
Слава Господу Исусу Христу!
Источник: Патерик скитский, 15 век